Dolejší rybník

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Strakonice

 

GPS souřadnice: 49.4347386N, 13.8213914E

 

Dolejší rybník naleznete zde: https://mapy.cz/s/kecabukaga

 

Dnes vás zavedu k rybníku Dolejší, ve kterém jsem smočil celé své já, když jsem zavítal do Tchořovic.

S plným bříškem tlapkal jsem Tchořovicemi a přemýšlel kudy dál. Tchořovickou hospůdku jsem měl v merku, místní kapli sv. Václava také a dokonce i na sádkách jsem byl. Protlapkal jsem celé Tchořovice, když mi štěklo, že jsem ještě nikdy netlapkal podél kolejí dál do neznáma. Vrátil jsem se k hospůdce, protlapkal jsem kolem dětského hřiště a za obecním úřadem jsem se vydal neznámou cestou doprava, vstříc novému dobrodružství.

Protlapkal jsem kolem několika málo domů, prohlédl si domky nové, pozdravil jsem se s místní číčou a než jsem se nadál, dotlapkal jsem k rybníku. Krásnému velkému rybníku, kolem kterého rostou vysoké stromy, ze kterých se ozývá nádherný zpěv mých kamarádů ptáčků.

Stál jsem v nádherné přírodě, s několika domky za chvostem a rybníkem před sebou a přemýšlel kudy dál. Celé mé já se těšilo, až hupsne do vody a pořádně se vyčabí. Jenže k mému velkému zděšení mne od rybníku dělil plot. Plot, který z cesty nebyl vidět, neboť byl maskován vysokou trávou.

Jen co mi štěklo, že se v těchto místech nesmočím, vydal jsem se po cestě dál. Doufal jsem, že brzy dotlapkám na místo, odkud do rybníku hupsnu jedním dlouhým skokem a pořádně si zaplavčím.

Tlapkal jsem zpevněnou cestou mezi rybníkem a kolejemi. Kožíšek mi zahříval kamarád Puňťa svými paprsky. Čím déle jsem tlapkal s Puňťou nad kebulí, tím více jsem se na koupačku těšil. Čím více jsem se na koupačku těšil, tím rychleji jsem tlapkal. Najednou jsem tlapkal ták rychle, až se mi od tlapek prášilo.

Svištěl jsem kupředu z posledních sil. Bylo mi tepleji než teplo. Bylo mi ták teplo, že už jsem měl jazyk skoro až kotníků. Najednou po mé pravé tlapce, jen mrňousek přede mnou, přestala růst vysoká tráva a já zmerčil vodičku průzračnější než průzračnou.

Jen co jsem vodičku zmerčil, zamával jsem chvostem člobrdici na rozloučenou a rychleji než rychle svištěl jsem kupředu. Usvištěl jsem několik rychlých kroků, skočil jsem pár dlouhých skoků, když v tom najednou, ozvalo se čvachtnutí. To se celé mé já radostnější než radostné, ocitlo ve vodičce.

Jen co jsem hupsnul do vodičky, jen co jsem byl osvěžen, vrátily se ke mne síly a já plaval a plaval. Plaval jsem do středu rybníku, plaval jsem podél břehu. Užíval jsem si vodičku ve svém kožíšku, pozoroval jsem přírodu z vodičky a užíval jsem si chvíli tady a teď.

Když jsem byl důkladně vyčaben, když jsem měl okolí z rybníku v merku, vydal jsem se zpátky k člobrdici. Dosvištěl jsem k ní ve chvíli, kdy si fotila velkou chaloupku. To vám štěknu, kamarádi, já jsem plaval ták dlouho, až člobrdice došla až k místnímu mlýnu. Mlýnu ukrytému za hrází Dolejšího rybníku.

Až se budete toulat v mých stopách, zastavte se i u Dolejšího rybníku. Je to krásný velký rybník s čistou vodičkou, vybízející ke koupání. U rybníku si můžete prohlédnout mlýn, o kterém tu zjistíte i spoustu zajímavých informací. A až budete mít rybník s mlýnem v merku, zastavte se v tchořovické hospůdce na prima baštu. Ta po dlouhém toulání a pořádném koupání určitě přijde vhod.

 

Tip na blízkou restauraci

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat místo kde se nabaštit, zastavte se v hospůdce Na kopečku v blízkých Tchořovicích. V hospůdce nejen skvěle vaří, ale točí i osvěžující malinovku a pivo Holba.