Naučná stezka Lesní porosty

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Písek

 

GPS souřadnice: 49.2950022N, 14.1915850E

 

Naučnou stezku Lesní porosty naleznete zde: https://mapy.cz/s/pejarelusu

 

Dnes vás po dlouhé době zavedu opět do nádherných Píseckých hor, tentokrát na naučnou stezku Lesní porosty. Stezka je to krátká, zato vede nádhernou přírodou. A zvládnou jí i svišti na odrážedle či v kočárku.

Jen co jsem vyskočil z Volváka, nestačil jsem valit očadla. Byl jsem na kraji Píseckých hor, jen co by pro kostičku doběhl od závory, za kterou mohu svištět s větrem v kožíšku jen tak, jak se mi zamane. V mžiku se mi rozvrtěl chvost radostí a tlapky se daly do pohybu. Moc jsem se těšil, až se opět vydám do těchto nádherných hor, které toho ukrývají tolik, že než všechny jejich zákoutí navštívím, zabere to ještě mnoho času.

Trvalo jen chvilku, než jsem dotlapkal po boku člobrdice k závoře. Jen co jsem závoru minul, kopnul jsem do vrtule a za zpěvu ptáčků jsem se řítil po zpevněné cestě do hlubokého lesa. Svištěl jsem kupředu a spokojeně si vrtěl chvostem. Poslouchal jsem zpěv ptáčků, kteří pěli nádherný koncert. Co chvilku jsem se podíval na oblohu a zkontroloval kamaráda Puňťu, jestli mne neztrácí z dohledu. Strašně moc jsem si přál, aby mi svými paprsky zahříval kožíšek. Vždyť s Puňťovými paprsky v kožíšku a za zpěvu ptáčků se to tlapká, jedna radost.

Svištěl jsem zpevněnou cestou do mírného kopečka. Po levé tlapce jsem měl hluboký les, kde rostly samé vysoké stromy. Pod vysokými stromy bylo tolik keřů a květin, že kámoši čmeláci, motýli a kámošky včelky měli co dělat, aby všechny květy včas opylovali. Po pravé tlapce jsem měl les hlubší než hluboký, kde rostly jen rozčepýřené stromky. A že jich bylo. Bylo jich tolik, že tuto stranu lesa jsem prozkoumávat nesměl. Ale i tak jsem podle stop a pěšinek poznal, že v tomto hustém lese bydlí spousta mých lesních kámošů. Od kámošů divočáků po kámošky srnky. A kdo ví, možná i sem občas zabloudí laň s jelenem.

Svištěl jsem krásným lesem stále za famfrňákem. Hned za závorou jsem si prohlédl naučnou ceduli, na které jsem zjistil spoustu zajímavých informací o jasanových porostech. O těch porostech, které se moc často nepotkají. Ale v Píseckých horách jich je. A je radost na ně pohledět.

Přesvištěl jsem les plný vysokých stromů, přesvištěl jsem potůček a než jsem se nadál, už jsem byl u další naučné cedule. Našel jsem ji hned vedle cesty, za hlubokou škarpou na mírném kopečku. Stačil mi jeden skok a měl jsem v merku spoustu informací o jedlových a bukových porostech. To vám štěknu kamarádi, dosud jsem neměl ani tucha o tom, že mohu najít buky a jedle vedle sebe. Ale to asi bude tím, že v poslední době moc jedlí nepotkávám. Zato buků, těch vídám, no jé je. Bučiny mám moc rád. V létě je v nich stín a na podzim jsou barevnější než barevné. A když buky opadají, to je potom legranda.

S radostí mne vlastí a spoustou zajímavých informací v kebuli, jsem svištěl dál do mírného kopečka, k dalšímu zastavení naučné stezky. Tady jsem se dozvěděl spoustu informací o smrkových porostech a vyrazil jsem dále. Svištěl jsem kupředu, přímo za famfrňákem. Užíval jsem si vůni lesa, užíval jsem si zpěv ptáčků a v mžiku jsem byl na rozcestí U Dobré vody. Zde jsem se vydal doleva a než jsem se nadál, stál jsem u poslední cedule naučné stezky, u cedule, která vypráví o vodě v lese. O té vodě, která dělá les lesem.

Na naučné stezce jsem se dozvěděl tolik informací, že jsem byl rád, že je v kebuli udržím. To víte, kamarádi, lesem se to sviští, jedna radost. Ale když jeden sviští za poznáním a novými informacemi, to musí svištět s rozumem, aby mu informace v kebulíně zůstaly. O tom vím své. I proto jsem se cestou zpět k Volvákovi pro jistotu u všech cedulí zastavil ještě jednou. Dokonce jsem dotlapkal až k první naučné ceduli, kterou najdete naproti sídlu hospodáře místních lesů, Lesů města Písku. Zde si můžete nejen pročíst první naučnou ceduli této naučné stezky. Odtud se můžete vypravit ještě na mnoho dalších naučných stezek, které určitě stojí za návštěvu.

 

Poděkování

 

Rád bych poděkoval společnosti Lesy města Písek, která se podílela na vzniku tohoto článku. Více o společnosti a jejích aktivitách se dočtete na internetových stránkách https://lmpisek.cz/.