Bývalý vápencový lom Za Dudáčkem

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Písek

 

GPS souřadnice: 49.3011381N, 14.1910208E

 

Bývalý vápencový lom Za Dudáčkem naleznete zde: https://mapy.cz/s/lupehebele

 

Dnes vám štěknu o dalším bývalém lomu v Píseckých horách, tentokrát o lomu Za Dudáčkem.

Tlapkal jsem hlubokým lesem Píseckých hor. Do kroku mi krásně pěli ptáčci a kamarád Puňťa mi vyhříval hřbet svými paprsky. Les krásně voněl a den byl jako stvořený pro pořádné potoulání.

Cesta mi šla krásně od tlapek. Co chvilku jsem tlapkal do kopečka, abych o mrňousek dál tlapkal z kopečka. Tlapkal jsem měkoučkou lesní cestou a užíval si každou chvilku tohoto krásné dne. A že bylo z čeho se těšit.

Tlapkal jsem nádhernou přírodou. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Pod vysokými stromy místy rostly mladé stromky, místy rostla spousta keřů. Hned vedle cesty kvetlo tolik jarních květin, kolik jsem jich ještě nikde v lese neviděl. Ať byly žluté nebo fialové, vždy mi udělaly velkou radost. A jak krásně voněly. Pestré barvy jarních květin přilákaly i mé kámoše z říše hmyzu. Sotva jsem zmerčil první včelky a motýly, věděl jsem, že jaro je tu. Měl jsem takovou radost. Vždyť jaro je snad to nejkrásnější roční období.

S radostí mne vlastní, začal jsem si radostně poposkakovat. Poposkakoval jsem čím dál tím rychleji, až jsem se přistihl, že si radostně svištím lesní cestou, jen tak s větrem o závod. Měl jsem takovou radost z jarního života v lese. Co chvilku jsem si přičichl k barevné kytičce, co chvilku jsem svištěl po boku kamaráda motýla.

Svištěl jsem s větrem o závod a s radostí v kožíšku krásným lesem. Strom střídal strom, jarní květina květinu. Než jsem se nadál, les po mé levé tlapce se změnil. Ta tam byly vysoké stromy, nyní jsem svištěl po cestě a po levé tlapce jsem viděl spoustu pidi stromků. Za pidi stromky jsem zmerčil potůček. Než stihla člobrdice cokoli namítnout, už jsem tlapkal potůčkem. To vám byla paráda.

Jen co jsem se osvěžil, byl jsem zpátky u člobrdice. Opět jsem svištěl lesní cestou a spokojeně si vrtěl chvostem. Netrvalo dlouho a dosvištěl jsem na místo, kde jsem měl po pravé tlapce tajemnou lesní cestu. Co cestu, spíše puklinu mezi kopci. Tu jsem musel prozkoumat.

Rozvážně jsem tlapkal mezi dvěma kopci. Po levé tlapce sráz, po pravé tlapce sráz. Nad kebulí spoustu vysokých stromů. Jediné, co jsem neviděl, bylo, kam mne puklina vede. Byla tak úzká a stále se stáčela, že jsem viděl jenom úzký prostor, kterým mohu tlapkat.

Čím déle jsem puklinou tlapkal, tím zvědavější jsem byl. Zvědavost se doplňovala s nervozitou. Já však stále obezřetně tlapkal kupředu. Tlapka míjela tlapku. Už už jsem si myslel, že puklina mne nikam nevyvede, když se naposledy stočila a já zmerčil tajemnou pěšinku. Pěšinku, která mne vyvedla z pukliny ven. Přímo přede mnou, bylo tolik prostoru, že jsem nevěřil vlastním očadlům. Skála střídala skálu, uprostřed skal bylo tolik jeskyněk a tajemných zákoutí.

Jen co jsem zmerčil místo, kam mne puklina dovedla, tlapky se daly do pohybu a svištěly kupředu. Po několika málo rychlých krocích, po několika málo dlouhých skocích, se mé tlapky zastavily. Stál jsem nad průrvou a koukal hluboko pod sebe. Jen úzká kamenná pěšinka, co vypadala jako mostek, průrvu překrývala.

Jen co jsem průrvu zmerčil a zjistil, jak bych ji mohl přetlapkat, rozhlédl jsem se po okolí a uviděl, že pěšinka, která mne na místo dovedla, vede dále dopředu. Také nevypadala dvakrát bezpečně, ale přesto jsem jí věřil mnohem více, než kamennému mostku přes průrvu. Vydal jsem se dále po pěšince a dobře jsem udělal.

Pěšinka, kterou jsem tlapkal, mne dovedla do středu skály. Stál jsem níže než na konci pukliny. Viděl jsem spoustu malých jeskyněk, které od průrvy vidět nebyly. Viděl jsem parádní skály, které stoupaly k obloze. Skály, které byly porostlé nejen mechem a kapradím. Na skalách rostla i spousta květin.

Nevěděl jsem, co zkoumat dřív. K průzkumu mne lákaly jak jeskyňky, tak skály. Lákalo mne vydat se pěšinkou dále a prozkoumat hlubokou průrvu. Ale tlapky mne neposlouchaly. Donesly mne k první jeskyňce a už se nepohnuly. Stál jsem na místě a celou tu krásu jsem si prohlížel z jednoho místa. Až když jsem měl v merku všechna zákoutí, tlapky se daly opět do pohybu a neomylně mne nesly ven, zpátky do hlubokého lesa.

Tlapkal jsem úzkou pěšinkou a loučil se s tímto krásným, před zraky ukrytým místem. Myslel jsem si, že už mne nic nepřekvapí, když se najednou, těsně vedle mé kebule, objevila puklinka ve skále a v ní spousta malých barevných blyštivých kamínků. Kamínků tak blyštivých, jaké znám pouze z vyprávění.

To se ví, kamarádi, že jsem kamínky na místě nechal. Vždyť do tohoto krásného lomu se tak hodí. A když budete všímaví, určitě i vy tento poklad objevíte. Poklad, který se ukrývá v zatím nejkrásnějším lomu, který jsem v Píseckých horách objevil. V lomu, který je důkladně schován před zraky náhodných kolemjdoucích.

Až se vydáte v mých stopách a poklad najdete, prozkoumejte i blízké okolí. Pro malé průzkumníky jsem s člobrdicí poschovával i malé malované kamínky. Ty si můžete vzít dom. Jsou přeci putovní. A já budu mít velkou radost, když mi pošlete zprávu, až kamínek najdete. Ať už na Facebook @Tuláčci nebo na Instagram @tulaccinacestach.

 

Poděkování

 

Rád bych poděkoval společnosti Lesy města Písek, která se podílela na vzniku tohoto článku. Více o společnosti a jejích aktivitách se dočtete na internetových stránkách https://lmpisek.cz/.