Jezero a rybník Smyslov

 

Dnes vás zavedu k jezeru a rybníku Smyslov, které jsem objevil při svých toulkách Tchořovickem.

Byl krásný letní den a já si jen tak svištěl nádhernou přírodou. Co chvilku jsem se vykoupal v rybníku, co chvilku jsem jen tak svištěl měkoučkou polní cestou kupředu, s radostí a zvědavostí v kožíšku. Nejednou jsem prosvištěl lesem, nejednou jsem svištěl po rozkvetlé louce. V lese mi do kroku krásně pěli kamarádi ptáčci, na louce mi po boku poletovali motýli, včelky a čmeldové.

Svištělo se mi, jedna radost. Tlapka střídala tlapku, míjel jsem rozcestí za rozcestím. Než jsem se nadál, prosvištěl jsem lesem a najednou se ocitl na místě voňavějším než voňavém. Dosvištěl jsem na hráz rybníků a nevěděl kam dřív.

Stál jsem na hrázi a valil jsem očadla. Po levé tlapce jsem měl spoustu vodičky a dřevěný domek. Po tlapce pravé jsem měl také spoustu vodičky, jen dřevěný domek chyběl. Zato mne od vodičky po pravé tlapce dělil jen proužek vysoké travičky a popadané větve.

Stál jsem na místě a přemýšlel co dál, když z rybníku po mé levé tlapce vyskočil kapr. Jak rychle se kapr nad hladinou objevil, tak rychle zase zmizel. V mžiku se mé tlapky daly do pohybu, skočily dlouhý skok a já byl ve vodičce, jen to mlasklo. Plaval jsem mezi kámoši kapry, dělal jsem psí kusy. Nejednou jsem doplaval do místa ták mělkého, že jsem musel svištět.

Užíval jsem si vodičku, jak to umím jen já. Když mi začaly docházet síly, vydal jsem se na břeh. Zamával jsem vodičce po pravé tlapce chvostem na rozloučenou a svištěl po hrázi rychleji než rychle kupředu, kam, to jsem netušil.

Svištěl jsem kupředu, s radostí a zvědavostí v kožíšku. Svištěl jsem ták rychle, až vodička z mého kožíšku odlétala na všechny strany. Svištěl jsem ták rychle, že než jsem se nadál, byl jsem na malé louce, přede mnou mohutný strom a kolem spousta balvanů. Dosvištěl jsem na místo krásnější než krásné. Dosvištěl jsem na místo, kde mi při každém kroku mlaskla zem pod tlapkami.

S jezerem a rybníkem Smyslov za chvostem, dosvištěl jsem k přírodní památce Smyslov. Objevil jsem přírodní památku, která již dlouho není označena cedulkou. Ale ani chybějící cedulka přírodní památce na kráse neubírá. Ba právě naopak.

Z nádherné přírody se spoustou rybníků a rybníčků dosvištěl jsem na místo, kde majestátní strom každého tuláka zastaví. Jakmile se tulák zastaví, zmerčí balvany, květiny a rozkvetlou louku. Kdo zůstane u stromu u cesty, nezjistí, jak krásně umí země mlaskat. Jen ten největší průzkumník zažije mlaskání vodičkou nasáklé země, jen ten největší průzkumník si prohlédne louku se spoustou chráněných rostlin jen mrňousek za majestátním stromem.

To vám štěknu, kamarádi, že objevím u rybníku místo, které mne zaujme více než rybník, to jsem si dosud nemyslel. Až přírodní památka Smyslov mi ukázala, že to možné je. Až se budete toulat v mých stopách Tchořovickem, zajděte i k této přírodní památce. Kromě chráněných květin a mlaskající země možná zmerčíte některého z mých chráněných kámošů, kteří v místě žijí. A až budete mít v merku krásnou přírodu, zajděte na prima baštu do nedalekých Tchořovic. Hospůdka je tam otevřena jen krátce, ale vaří takové bašty, že se sem budete rádi vracet.

 

Tip na blízkou restauraci

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat místo kde se nabaštit, zastavte se v hospůdce Na kopečku v blízkých Tchořovicích. V hospůdce nejen skvěle vaří, ale točí i osvěžující malinovku a pivo Holba.