Lesnický Slavín

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Písek

 

GPS souřadnice: 49.3077317N, 14.1860542E

 

Lesnický slavín naleznete zde: https://mapy.cz/s/kesodaceca

 

Občas mne tlapky zanesou na místo, kde jsem již byl. Někdy se stane, že jsem na místě byl i nedávno. To samé se mi stalo tentokrát. Tlapky mne zanesly na Vyhlídku píseckých lesníků v Píseckých horách. Ale není to Vyhlídka píseckých lesníků, o které vám tentokrát štěknu. Dnes vám štěknu o Lesnickém Slavínu, který je na Vyhlídce píseckých lesníků, ale minule jsem vám o něm neštěkl. A víte proč? Protože byl ukrytý pod sněhem.

Tlapky mne nesly měkoučkou lesní cestou hlubokými lesy Píseckých hor. Les krásně voněl, do kroku mi pěli ptáčci a nebylo chvilky, kdy by mne nedoprovázely sluneční paprsky kamaráda Puňti, který na mne shlížel z krásně modré oblohy. Oblohy tak modré, že mráčku by na ní jeden pohledal.

Tlapkal jsem hlubokým lesem a spokojeně si vrtěl chvostem. Vysoký strom střídal strom. Jehličnaté stromy doplňovaly stromy listnaté. Ve spadaném jehličí a listí se občas schoval balvan, občas pařez. Celou krásu místního lesa doplňovaly koberce zeleňoučkého mechu a občas kapradí. Nevěděl jsem kam koukat dřív. Nevěděl jsem, zda mám svištět s větrem o závod, nebo tlapkat pokojným krokem po boku člobrdice. Chtěl jsem si krásu a vůni místního lesa užít co nejvíce.

Co chvilku jsem seběhl z cesty, abych prozkoumal pěšinku, kterou tu vyšlapali mí lesní kámoši. Co chvilku jsem se vrátil zpátky na cestu, aby nebylo člobrdici smutno. Jak jsem tak tlapkal chvilku pěšinkou, chvilku po boku člobrdice, cesta mi utekla ták rychle, že než jsme se nadál, stál jsem v zatáčce, kterou jsem si moc dobře pamatoval.

Kopnul jsem do vrtule a svištěl s větrem o závod. Svištěl jsem měkoučkou lesní cestou pokrytou jehličím, vedoucí pod vysokými jehličnany. Prosvištěl jsem zatáčkou, prosvištěl jsem přes rozcestí a v mžiku jsem byl v přístřešku na Vyhlídce píseckých lesníků a koukal přes stromy do dálky daleké.

Netrvalo dlouho a připojila se ke mne člobrdice. Po malém odpočinku jsem svištěl prozkoumat okolí. Vždyť jediné, co jsem na místě poznával, byl krom zatáčky, která mne na místo přivedla, právě přístřešek, ve kterém jsem si odpočinul. Vše ostatní co očadla merčila, jsem nepoznával.

Všude, kam očadlo dohlédlo, vidělo spoustu balvanů. K balvanům vedly cesty a pěšinky. Cesty, které se mezi balvany kroutily jako had. Cesty, které se co chvilku prolnuly, aby se jen o mrňousek dál rozdělily. Mezi cestami a balvany bylo tolik od sluníčka vyhřáté travičky, že jsem nevěděl, zda chci svištět cestou nebo po trávě.

Rozhodnutí které padlo, bylo jasné. Svištěl jsem cestou necestou, trávou netrávou, po malém plácku před Vyhlídkou píseckých lesníků. Prohlížel jsem si balvany s letopočty odkazujícími na sjezdy lesníků, prohlížel jsem si balvany, odkazující i na jiné historické milníky českého lesnictví, třeba památník zakladatelům časopisu Lesnická práce.

Když jsem měl v merku všechny letopočty a další milníky, vrátil jsem se do přístřešku a naposledy si užil vyhlídku. Nikdy nevím, kam mne tlapky zanesou. Jediné co s jistotou vím je, že sem se ještě určitě podívám. Vždyť je tu ták krásně. A ať již půjdu za vyhlídkou, za historií nebo jen tak za odpočinkem, vždy si přijdu na své.

Na své si určitě přijdou i hledači malovaných kamínků. Jak moc dobře víte, kudy tlapkám, tudy člobrdice kamínky trousí. Takže kdo má očadla na stopkách, měl by nějaký kamínek najít. Ať již můj nebo cizí. Můj kamínek snadno poznáte, je totiž podepsaný. A až jej najdete, budu moc rád, když se se mnou o nález podělíte, ať již na Facebooku, kde mne najdete jako @Tuláčci, nebo na Instagramu, kde mne najdete jako @tulaccinacestach. Kamínek si samozřejmě můžete nechat, nebo jej přemístit. A nezapomeňte, kdo sleduje Instagram @tulaccinacestach, o tom, kde momentálně kamínky s člobrdicí trousím, se dozví o chvilku dříve, než kdo sleduje pouze můj Facebook.

 

Poděkování

 

Rád bych poděkoval společnosti Lesy města Písek, která se podílela na vzniku tohoto článku. Více o společnosti a jejích aktivitách se dočtete na internetových stránkách https://lmpisek.cz/.