Nový rybník

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Písek

 

GPS souřadnice: 49.2992367N, 14.2040731E

 

Nový rybník naleznete zde: https://mapy.cz/s/kadenadepu

 

Když dlouhá zima skončí a přijde jaro, je třeba využít pěkného počasí a svištět se prosvištět. Kam měla člobrdice tentokrát namířeno, to vám neštěknu. Jen co jsem v hlubokých lesích Píseckých hor poznal rozcestí Malá brašna, stlapkal jsem ze zpevněné lesní cesty a vydal se doleva, měkoučkou lesní cestou, k rybníku Nový. A o něm vám štěknu dnes.

Jen co mne tlapky zanesly po zpevněné cestě na rozcestí Malá brašna, rozsvištěl jsem se měkoučkou lesní cestou kupředu, přímo za famfrňákem. Svištěl jsem voňavým hlubokým lesem. Kožíšek mi z oblohy vyhříval kamarád Puňťa svými paprsky, les krásně voněl, ptáčci mi pěli do kroku a mne se svištělo, jedna radost.

Svištěl jsem bučinou plnou majestátních buků, které se co nevidět zazelenají. Prohlížel jsem si hluboký les, a co chvilku jsem si zasvištěl slalom mezi buky. Prohlížel jsem rozkvetlé květiny, prohlížel jsem si keře. Do útrob lesa jsem však nesvištěl. Stále jsem se držel u lesní cesty a i tak jsem si výlet moc moc užíval.

Svištěl jsem nádhernou bučinou z mírného kopečka. Cesta mi šla krásně od tlapek. Květina střídala květinu, buk střídal buk a než jsem se nadál, les přede mnou se rozevřel a já v dáli ne moc daleké zmerčil rybníček.  Rybníček ne moc velký ani moc malý. Zmerčil jsem rybníček tak akorát velký, abych se v něm vyčabil.

Jen co jsem rybníček zmerčil, rozsvištěl jsem se rychleji než rychle. Svištěl jsem ták rychle, až mi ušadla plápolala na kebuli. Svištěl jsem ták rychle, že chvost měl co dělat, aby vyrovnal zatáčky. Svištěl jsem ták rychle, že jsem ani nestačil brzdit a žbluňknul jsem do rybníku ani nevím jak.

Jen co se celé mé já ocitlo ve vodičce, rozplaval jsem se ke středu rybníku, abych vytáhl klacík, který do vodičky spadl. Jen co jsem měl klacík venku, vrátil jsem se pro další. To vám štěknu kamarádi, tak krásný rybník a tolik klacíků v něm. Za chvilku jsem měl naštěstí klacíky venku a mohl si prohlédnout rybník, jehož hladina připomínala zrcadlo.

Prohlížel jsem si rybník a pod fousky si poštěkával, jak je tu krásně. Ptáčci stále pěli koncert, kamarád Puňťa byl stále na obloze a já ležel na břehu rybníčku a prohlížel si odrazy okolní přírody na hladině. Merčil jsem hluboký les na hladině rybníku, merčil jsem potůček, kterým vodička do rybníku přitékala. Poslouchal jsem zurčení vodičky, jak z rybníčku odtékala. Ležel jsem u rybníčku s mokrým kožíškem, užíval si klidu a přírody a měl jsem radost jako vždy, když jsem v krásné přírodě.

Když jsem byl odpočatý a výhled jsem měl v merku, vydal jsem se pěšinkou podél rybníku. Protlapkal jsem podél rákosí, minul jsem mladý stromek. V mžiku jsem byl na kameni, na kterém jsem poznal ostatky kamaráda raka. To vám štěknu kamarádi, raka tu asi ulovil nějaký z kamarádů ptáčků. To se ví, bylo mi raka líto, ale na druhou stranu jsem měl takovou radost z toho, že v tomto krásném rybníce žijí raci, až jsem se rozskotačil a v mžiku jsem byl opět ve vodě. Tentokrát to žbluňklo, až jsem se lekl. V mžiku jsem však byl opět na břehu a už si dával velký pozor, abych do rybníku opět nespadl. Jestli kamarád rak bydlel v tomto rybníčku, určitě bydlel někde v těchto místech. Nebo v blízkém potůčku. A jestli tu bydlel kamarád rak, může tu bydlet i kamarádka račice. A jak už jsem vám mnohokrát štěkl, na nezvanou návštěvu se netlapká.

Netrvalo dlouho a Nový rybník jsem pomalu opouštěl. Protlapkal jsem po dřevěné lávce přes potok, prosvištěl jsem lesem, a než jsem se nadál, ocitl jsem se na zpevněné cestě na druhém břehu rybníku. Pěšinka vedle rybníku mne dovedla na tu samou zpevněnou cestu, jako kdybych tlapkal po hrázi. Po této návštěvě vím, že příště už přes hráz nepotlapkám. Vždy potlapkám po pěšince vedoucí vedle rybníčku. Ta přeci jen vede krásnou přírodou. Přírodou, kde možná žijí raci. A to se vidí málokde. Už nyní se nemohu dočkat, až sem zavítám příště. To se po nových kámoších budu muset porozhlédnout.

 

Poděkování

 

Rád bych poděkoval společnosti Lesy města Písek, která se podílela na vzniku tohoto článku. Více o společnosti a jejích aktivitách se dočtete na internetových stránkách https://lmpisek.cz/.