Pomník obětem první světové války

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Strakonice

 

GPS souřadnice: 49.4292919N, 13.8212000E

 

Pomník obětem první světové války naleznete zde: https://mapy.cz/s/hanuhekafe

 

Dnes vás zavedu k pomníku obětem první světové války, který jsem objevil při svých toulkách Tchořovickem.

Tlapkal jsem zpevněnou lesní cestou mezi lesem a polem. Do kroku mi krásně pěli kamarádi ptáčci ty nejkrásnější písně, co jen zapět mohou. Z oblohy na mne dohlížel kamarád Puňťa, který mi co chvilku pohladil kožíšek svými hřejivými paprsky. Já jsem si užíval chvíli tady a teď a cesta mi šla krásně od tlapek.

Netlapkal jsem dlouho, když se po mé pravé tlapce objevila lesní cesta vedoucí do hlubokého lesa. Jen co jsem cestu zmerčil, zamával jsem člobrdici chvostem na rozloučenou, kopnul jsem do vrtule a v mžiku jsem svištěl s větrem o závod a s radostí v kožíšku vstříc novému dobrodružství.

Tlapka střídala tlapku, míjel jsem strom za stromem. Co chvilku jsem se prosvištěl po pěšince hluboko do lesa, co chvilku jsem vracel zpátky k člobrdici. Jen tak jsem si svištěl, užíval jsem si svou velkou radost a krásnou přírodu, když se přímo přede mnou, v dálce ne moc daleké, objevily balvany, které zaujaly mou pozornost.

V mžiku mé rychlé kroky nahradily dlouhé rychlé skoky. Jen párkrát jsem se odrazil a byl jsem v cíli. Po levé tlapce jsem měl obrovský balvan, po pravé tlapce jsem měl obrovský balvan a přímo před sebou, měl jsem úzkou pěšinku.

To se ví, celé mé já se chtělo vypravit na průzkum pěšinky. Jenže něco mne nutilo prohlédnout si balvany. Jen co jsem na balvany hodil soustředěné očadlo, zmerčil jsem člobrdí písmo. Jen co jsem zmerčil člobrdí písmo, štěklo mi, že jsem objevil balvany neobyčejné, které stojí za důkladný průzkum.

Pomalu a rozvážně zamířil jsem k balvanu po pravé tlapce. Pořádně jsem se zakoukal a zjistil jsem, že na balvanu jméno střídá jméno. Vypravil jsem se k balvanu po tlapce levé a zjistil jsem, že i zde je spousta jmen.

Než jsem se pořádně rozkoukal, už mne tlapky nesly pěšinkou mezi balvany na mírný kopeček. Jen několik málo opatrných kroků jsem utlapkal, když se přímo přede mnou, v celé své kráse, ve všech odstínech zelené, objevil obrovský kamenný kříž. Kříž s vytesaným rokem.

Stál jsem na místě a valil očadla. Nešlo mi do kebule, kam jsem se to zatoulal. Nebál jsem se, ale vesele mi také nebylo. Najednou jsem měl kebuli plnou myšlenek a v kožíšku jsem cítil zvláštní tajemno. Byl jsem na místě tajemnějším než tajemném. Byl jsem ve stínu vysokých buků a neměl jsem odvahu se pohnout.

Jak dlouho jsem na místě stál, to vám neštěknu. Najednou se vedle mne objevila člobrdice a pověděla mi, že jsem objevil pomník obětem první světové války. I když mi člobrdice trošku tajemství objasnila, stejně jsem se tajemného pocitu nezbavil.

To vám štěknu, kamarádi, ani nevíte, jak moc jsem byl rád, že mohu po boku člobrdice místo opustit. A to se mi, jak moc dobře víte, moc často nestává. Když jsem opustil tajemný les, mé tlapky se vydaly doleva a nesly mne směr Tchořovice. A já jim nebránil. Věděl jsem, že v Tchořovicích je hezky a že se s člobrdicí stavím na prima baštu v místní hospůdce.

 

Tip na blízkou restauraci

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat místo kde se nabaštit, zastavte se v hospůdce Na kopečku v blízkých Tchořovicích. V hospůdce nejen skvěle vaří, ale točí i osvěžující malinovku a pivo Holba.