Sportovní stezka

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Písek

 

GPS souřadnice: 49.3095294N, 14.1196428E

 

Sportovní stezku naleznete zde: https://mapy.cz/s/jamahoceke

 

Dnes vás zavedu na Sportovní stezku na vrchu Hradiště v krásném jihočeském městě Písek.

Vyskočil jsem z Volváka a nestačil valit očadla. Nejen, že jsem stál na malém parkovišťátku, ale přímo přede mnou jsem uviděl něco, u čeho bych si nikdy ani nepomyslel, že jednou člobrdice zastaví. Jen několik málo kroků přede mnou tekla spousta vodičky. Stál jsem u řeky Otavy.

To se ví, řeka mne nenechala ani chvilku v klidu. Jen co jsem jí zmerčil, už jsem svištěl kupředu a radostně si vrtěl chvostem. Jen několik málo dlouhých skoků mi stačilo k tomu, abych byl ve vodě. Samozřejmě že jen po bříško. Sice krásně svítil Puňťa, bylo teplíčko, ale co vám budu štěkat, vodička na koupání ještě nebyla.

Po malé osvěžující koupeli jsem se připojil k člobrdici a již způsobně po jejím boku tlapkal kupředu. Dnes jsem nebyl v přírodě, kde bych byl s člobrdicí sám. Dnes jsem byl na stezce, kde běhali člobrdové. Ti co neběhali, jezdili na kole, ale jen málokterý člobrda šel výletnicky pěšky. Ono se není moc čemu divit. Tlapkal jsem po sportovní stezce.

Sportovní stezka mne zavedla do krásné přírody. Po pravé tlapce tekla řeka Otava, přes kterou byl parádní výhled na skály na protějším břehu. Po tlapce levé jsem měl vysoký skalnatý kopec porostlý převážně vysokými buky. Buky, které mi poskytovaly stín před hřejivými paprsky kamaráda Puňti.

Tlapkalo se mi, jedna radost. Chvilku jsem tlapkal, abych si jen o malinkou chvilku odpočinul. Tento výlet nebyl o zkoumání přírody. Tento výlet byl o tom, že si člobrdice protáhne celé své já a bude tak připravena začínají turistickou sezónu. Sezónu, kdy jí protáhnu všemi horami v okolí.

Hned u prvního zastavení na Sportovní stezce jsem nestačil valit očadla. Člobrdice roztočila pomalované kolo a to dělalo tak zvláštní obrazce, že jsem se nemohl vynadívat. Jen co se kolo dotočilo, pokračoval jsem dál. Objevil jsem místo, kde si člobrdové mohou vyzkoušet svou šikovnost. Ať již v páru nebo sami, je to velká legranda. Tedy alespoň podle toho, co dělala člobrdice. Věděli jste, že není vůbec jednoduché dělat stejný pohyb oběma rukama? Tedy jednoduché by to asi bylo, ale určitě ne tehdy, když se dělá stejný pohyb zrcadlově.

Cesta mi utíkala krásně od tlapek. Než jsem dotlapkal k Ševčíkovu altánu, byl jsem opět smočen v Otavě a ták vysmátý, jako už dlouho ne. Když člobrdice zkoušela svou motoriku, byla to legranda. To jsem ovšem ještě ani netušil, co člobrdici čeká po tom pravém začátku Sportovní stezky.

U Ševčíkova altánu jsem zmerčil ceduli. Stálo na ní, zpomal, začíná sportovní stezka. To vám štěknu kamarádi, jestli až dosud byly prvky rozcvička, už u cedule jsem se nemohl dočkat, co mne čeká a nemine. Tedy mne ani tak ne, jako člobrdici.

Hned za cedulí oznamující Sportovní stezku začal ten správný tělocvik. Někde měla člobrdice držet balanc, jinde se měla protahovat. Což o to, protahování jí šlo, ale ten balanc?

To se ví, tam kde to člobrdici moc nešlo, tam jsem jí pomohl. Také jsem objevil zastavení, kde mi vůbec kebule nebrala, co tam člobrdice dělá. Například při zastávce s popruhy zvedala člobrdice nohu a ták se u toho kroutila. K čemu, to je mi záhadou. Vždyť popruhy byly ve výšce mé kebule. A jak se na nich odpočívalo. Dokonce se mi tu i člobrdice smála, že tady se mají protahovat nohy. To tedy nevím nevím, možná tak ty člobrdí.

Když mne tlapky zavedly k další balanční překážce, usoudil jsem, že tohle bude ještě zajímavé. A nemýlil jsem se. I když musím štěknout, že balanční cviky šly člobrdici čím dál tím lépe.

K mému překvapení jsem našel i prvky tak akorát pro mne. Kousek za balanční překážkou jsem prosvištěl parádní slalom mezi kličkovacími kůly, o mrňousek dál přeskákal další balanční překážku. Tam, kde člobrdici cviky šly, tam jsem odpočíval. Kde potřebovala člobrdice poradit, tam jsem jí poradil. A když jsem objevil parádní piknikový stůl na kopečku mezi několika cvičebními prvky, tam jsem se usadil, kochal se vyhlídkou a odpočíval. Věděl jsem, že si ještě pořádně zacvičím.  

Na Sportovní stezce nejsou jen motorické a balanční prvky. Dokonce i protahovací prvky tu jsou. A ty si člobrdice opravdu užívala. Také tu jsou různé prvky pro měření výskoku, běhání slalomu nebo balanční lávky, na kterých si užijete tolik legrandy.

Mne se na Sportovní stezce moc moc líbilo. Dokonce mám takové tušení, že se tu ještě určitě zastavím. Kde jinde si také nyní může člobrda protáhnout tělo? Písecká Sportovní stezka na vrchu Hradiště je nejen perfektně dostupná. Je i v pěkné přírodě. Při cvičení se tak můžete kochat krásnou přírodou, někde i vyhlídkou. Do cvičení vám budou pět ptáčci a budete na čerstvém vzduchu. Myslím, že i vám se toto cvičení zalíbí. A po důkladném protažení celého vašeho já budete moci vyrazit zdolávat blízké i vzdálené vrcholky, jako já s člobrdicí

 

Poděkování

 

Rád bych poděkoval společnosti Lesy města Písek, která se podílela na vzniku tohoto článku. Více o společnosti a jejích aktivitách se dočtete na internetových stránkách https://lmpisek.cz/.