Studánka U Dobré vody

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Písek

 

GPS souřadnice: 49.2912678N, 14.2083339E

 

Studánku U dobré vody  naleznete zde: https://mapy.cz/s/hogenabetu

 

Dnes vás zavedu ke studánce U Dobré vody, kterou najdete ukrytou v hlubokých lesích Píseckých hor.

Jen co jsem vyskočil z Volváka, byl jsem k nezastavení. Poznával jsem místo, kam mne člobrdice zavezla a věděl jsem, že mne čeká super bájo dobrodrůžo. Dobrodrůžo, na které jen tak nezapomenu. Jakpak bych také mohl. Vždyť rozmanité hluboké lesy Píseckých hor nemají konkurenci.

Z parkoviště jsem vysvištěl ták rychle, že kdyby to šlo, prášilo by se mi za tlapami. Svištěl jsem ták rychle, že je mi až záhodno, že mi od tlapek na zpevněné cestě neodlétaly jiskřičky. Svištěl jsem ták rychle, že než jsem se nadál, prosvištěl jsem kolem závory, prosvištěl jsem hlubokých lesem a dosvištěl jsem k potůčku. Dosvištěl jsem k potůčku, který sotva jsem zmerčil, už jsem byl v něm. Jen to mlasklo. A tady, v bahnivém korytu potůčku jsem počkal na člobrdici.

Než ke mne člobrdice došla, byl jsem důkladně vylázněn. Bříško jsem měl vyrochněné v bahýnku a dokonce jsem se stihl i odbahýnkovat. Láznění bylo u konce a spokojenější než spokojený, mohl jsem tlapkat prozkoumat okolí.

Za koncertu kamarádů ptáčků jsem tlapkal hlubokým lesem. Po levé tlapce jsem měl hluboký les plný vysokých stromů. Po tlapce pravé jsem měl les hustější než hustý. Tady mladý rozčepýřený stromek střídal mladý rozčepýřený stromek. Kde nerostly rozčepýřené stromky, rostly keře. Mezi lesní cestou a hustým lesem rostlo tolik druhů květin, že jsem je ani nepoznal. Ale kamarády z hmyzí říše, ty jsem poznal všechny. Kde svůj oblíbený nektar nesosaly včelky, sosali jej čmeldové. Kde nebyli čmeldové ani včelky, sosali nektar motýli. Motýli všech druhů, barev a velikostí. S jistotou jsem poznal jenom žluťáska. A těch tu poletovalo, no jé je.

Za zpěvu ptáčků a po boku kámošů z hmyzí říše, tlapkal jsem způsobně lesní cestou, přímo za famfrňákem. Les krásně voněl a nebylo kam spěchat. Užíval jsem si každou chvíli tady a teď a než jsem se nadál, byl jsem na rozcestí U Dobré vody. Odbočil jsem doleva a pokračoval dále, hlouběji do hlubokých lesů.

Míjel jsem pěšinky vedoucí pod mladými stromky, míjel jsem květiny, stromy i keře. Než jsem se nadál, objevil jsem turistický přístřešek a u něj, jen mrňousek přes cestu, pod svahem prudším než prudkém, zmerčil jsem stříšku. Stříšku, ze které vytékala potůčkem vodička. Stříška, kterou strážil vysoký strom.

To se ví, neodolal jsem. Tlapky se daly do pohybu a já v mžiku svištěl rychleji než rychle, k tajemné stříšce. Sesvištěl jsem schody vedoucí z prudkého svahu a v mžiku jsem byl u stříšky.

Dosvištěl jsem ke stříšce, která stráží pramen kojenecké vody. Dosvištěl jsem ke studánce U Dobré vody. To vám štěknu kamarádi, tady nemůže být vodička jiná než dobrá. Vždyť v téhle nádherné přírodě se nemůže nic špatného objevit. Kromě studánky, která tvoří potůček, tudy teče další potůček. Potůčky se vlévají do sebe a místo dělají pohádkovější než pohádkové. Vedle potůčků si můžete prohlédnout bažinu porostlou květinami a za tím vším hustý les plný rozčepýřených stromků. Až se vydáte v mých stopách na toto pohádkové místo, budete valit očadla. Je tu tak krásně, jako málokde. Dokonce i u studánky si budete moci posedět. Lesy města Písku tu postavily pro tuláky lavičku. Lavičku, na které si nejenom odpočinete.

 

Poděkování

 

Rád bych poděkoval společnosti Lesy města Písek, která se podílela na vzniku tohoto článku. Více o společnosti a jejích aktivitách se dočtete na internetových stránkách https://lmpisek.cz/.