Velký Pálenec

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Strakonice

 

GPS souřadnice: 49.4133206N, 13.8282806E

 

Rybník Velký Pálenec naleznete zde: https://mapy.cz/s/kamozohoda

 

Dnes vás zavedu k rybníku Velký Pálenec, který jsem objevil při svých toulkách Tchořovickem. Byl to jeden z mých největších objevených rybníků a štěknu vám, opravdu se mi u něj moc moc líbilo.

Tlapkal jsem měkoučkou lesní cestou hlubokým lesem. Do kroku mi krásně pěli kamarádi ptáčci ty nejkrásnější písně, Puňťa na mne dohlížel z oblohy, les krásně voněl a mne se tlapkalo, jedna radost.

Tlapkal jsem ve stínu vysokých stromů a hluboký les byl najednou celý můj svět. Nejednou jsem zmerčil pěšinku vedoucí do hloubi lesa, nejednou jsem zkoumal, kdo po pěšince chodí. Podle stop jsem zjistil, že jsem v lese, kde žije spousta mých lesních kámošů. Podle stop jsem poznal, kudy chodí domů kámošky srnky, poznal jsem, kde přebývají kámoši zajoši i kudy se po nocích toulají kámošky lišky.

Spokojeně jsem tlapkal lesní cestou, hravě jsem svištěl po pěšinkách. Míjel jsem mraveniště, na kterých pilně pracovali mí kamarádi mravenci, minul jsem krmelec a než jsme se nadál, byl jsem na konci lesa a přímo přede mnou, po mé levé tlapce, zmerčil jsem spoustu vodičky.

To se ví, jen co jsem vodičku zmerčil, kopnul jsem do vrtule a svištěl rychleji než rychle kupředu, vstříc pořádné koupačce. Svištěl jsem ták rychle, až se mi za tlapkami prášilo. Svištěl jsem ták rychle, až jsem se bál, že se mi ušadla neudrží na kebuli. Svištěl jsem ták rychle, že než jsem se nadál, stačilo mi skočit dlouhý skok a já byl ve vodičce.

Jen co se ozvalo pořádné mlasknutí, jen co bylo celé mé já ve vodičce, plaval jsem rybníkem šťastnější než šťastný. Plaval jsem tempo za tempem, chvostem jsem měnil směr. Chvilku jsem plaval do středu rybníku, abych se mohl otočit a mohl plavat podél břehu a kochat se nádhernou přírodou.

Když jsem měl kožíšek pořádně mokrý, když jsem byl vyplavčen, vrátil jsem se na břeh a zkoumal jsem okolí rybníku. Objevil jsem pořádné silo, objevil jsem chaloupku. Zmerčil jsem lodičku, která se jen tak pohupovala na hladině vodičky. V dáli daleké merčil jsem kámošky kachny, jak si jen tak plavou po vodičce a užívají si krásného dne. Jak jsem byl z rybníku venku, měl jsem okolí jako na tlapce. Merčil jsem louky a lesy v dáli daleké za rybníkem. Poslouchal jsem zpěv kamarádů ptáčků a najednou jsem si připadal, jako bych byl v pohádce.

Abych vám pravdu štěkl kamarádi, moc se mi od rybníku nechtělo. Naštěstí mne člobrdice nalákala na obídek do mé oblíbené tchořovické hospůdky. S vidinou obídku se mi Velký Pálenec a pohádková příroda opouštěly přeci jen o něco lépe.

 

Tip na blízkou restauraci

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat místo kde se nabaštit, zastavte se v hospůdce Na kopečku v blízkých Tchořovicích. V hospůdce nejen skvěle vaří, ale točí i osvěžující malinovku a pivo Holba.